1907 – Есперанто, година 21
През 1907 г. се създава Българската есперантска лига – първата общонационална есперантска организация у нас. Така се слагат основите на организираното движение на привържениците на международния език есперанто в България. БЕЛ е основана във Велико Търново на конгрес, състоял се на 5 и 6 август. Неин днешен наследник е Българският есперантски съюз.
През 1907 г. излизат няколко важни книги, сред които са:
„Международна христоматия“ (Internacia Krestomatio) и „Първа читанка“ (Unua Legolibro) на Kabe (псевдоним на Kazimierz Bein).
Двете книги са образцови в езиково и стилово отношение и до днес се ползват като учебни помагала от изучаващите международния език.
Кабе е един от най-изтъкнатите преводачи на есперанто – сред шедьоврите му е романът „Фараон“ от Болеслав Прус, издаден в три тома от издателство Ашет, Париж, през същата година. По него през 1980 г. е направен и комикс със същото заглавие.
„Замъкът Прелонг“ (Kastelo de Prelongo) е първият оригинален роман на есперанто. Henri Vallienne е автор на това произведение от 515 страници, което неговият съвременик R. Deshays характеризира така: „Любови не салонни, а най-обикновени, но диво страстни; любови и кръв и плач, пламенно и пленително непредпазливи. Няма излишни философски описания, няма философски дисертации; жив бърз разказ, семпъл стил, ясен език.“
Интересно е да се отбележи, че и Кабе, и Валиен са лекари – също както и създателят на есперанто д-р Заменхоф.
[…] Българската есперантска лига, предтеча на БЕС, е създадена във Велико Търново през 1907 г. […]