1937 – Есперанто, година 51
През 1937 г. Българското национално радио започва редовни емисии за чужбина на италиански, немски, френски, английски и есперанто.
Но началото на пробните чуждоезикови предавания на БНР е от 1936 г., като първият използван език е бил есперанто.
В сайта на радиото пише:
В този период от развитието на Българското радио започват да се излъчват и емисиите за чужбина на къси вълни. През 1936 г. започват излъчванията само на есперанто. От 1 май 1937 г. започват да се излъчват емисии за чужбина на италиански, немски, френски, английски и есперанто. На 3 октомври 1937 г. се открива предавателят на Вакарел, оборудван от фирмата “Сименс” и в Европа вече се чуват българските емисии на чужди езици.
Блогът „Петък 13“ цитира по-подробна информация. (За съжаление тази страница в момента не може да бъде открита в сайта на радиото.)
Предаванията за чужбина бяха въведени през 1936 г. само на Есперанто, а след 1 май 1937 г. системно, пет пъти седмично, на френски, немски, английски и италиански езици. […] Емисиите на Есперанто се четат от индустриалеца Стефан Ганчев и графика от Държавната печатница Кирил Дражев.
В навечерието на Втората световна война есперантското движение буди големи подозрения у всички диктаторски режими, тъй като то се основава на преки лични международни контакти и създава условия за свободен обмен на информация. В много страни есперантистите са подложени на репресии, а техните организации са смазвани по всякакъв начин.
В СССР през 1937-1938 сталинският режим провежда „голяма чистка“. Съветският есперантски съюз е обявен за „международна шпионска организация“ и е ликвидиран чрез серия от арести.
Последни коментари