2000 – Есперанто, година 114
- IKBE (Международен конгрес на слепите есперантисти) в Пловдив
- Учебникът по Загребския метод – адаптиран за незрящи
През 2000 г. Пловдив събира незрящи есперантисти от цял свят за редовен Международен конгрес на слепите есперантисти (IKBE).
Организатор е Асоциацията на невиждащите есперантисти в България (ANEB), която е създадена само две години по-рано, но на основата на десетилетните традиции на есперантско движение след слепите хора в България много бързо се утвърждава в организационно отношение.
Във връзка с конгреса в Пловдив, месеци преди това учебникът за начинаещи по Загребския метод е адаптиран за незрящи и е отпечатан на брайлов шрифт.
В София (в Националното читалище на слепите „Луи Брайл“) и в други градове се провеждат курсове за начинаещи и напреднали, които да повишат езиковата компетентност на българските домакини на IKBE и да ги подготвят за пълноценна комуникация в интернационална среда.
Още за 2000 г. – в Уикипедия.
LERNU.NET – най-големия многоезичен портал за изучаване на есперанто с над 100 000 потребители! Поддържа се и на български език.
Muzaiko.info – младежко музикално радио на есперанто! 24-часова програма – музика, новини, интервюта, радиотеатър.
Vikipedio – Уикипедия на есперанто. Почти 200 хиляди статии и 70 хиляди регистрирани потребители!
Официалното издание на ЮНЕСКО Le Monde diplomatique на есперанто
Последни коментари